LOJİSTİKTE ÇEKİM ÜSSÜ

 

Bölgesinden neredeyse tüm dünya ülkelerine ürün gönderen İZBAŞ, lokasyon avantajının yanı sıra yatırımcısını birçok alanda ihya ediyor. Serbest bölgede gümrükten altyapıya, modern atık su arıtma tesisinden depolama alanına kadar birçok artı özellik üreticinin hizmetine sunuluyor.

İzmir Alsancak ve Aliağa limanları arasında konuşlanan; deri imalatı ve alım satımında rüştünü ispatlayan ve 2021 yılı Temmuz ayı itibariyle 177 firmaya ev sahipliği yapan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), 4 bin 759 kişiyi istihdam ediyor. Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelere ürün gönderen bölge, dünyanın en büyük limanları arasında sayılan ve inşası süren Çandarlı Limanı’na 70, Nemrut Limanı’na da 27 kilometrelik mesafesiyle olduğu kadar, İzmir Adnan Menderes Havalimanına, İZBAN’a ve şehir merkezine olan yakınlığıyla da yatırımcıların lojistik çekim merkezi kabul ediliyor.

Sanayi gazetesinin sorularını yanıtlayan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, serbest bölgelerin sahip olduğu vergi, ticaret, kâr transferi, pazarlara erişim imkânı gibi avantajların yanı sıra, İZBAŞ’ın da OSGB, altyapı, gümrük gibi sahip olduğu birçok avantaj olduğuna dikkat çekti.

İZBAŞ avantajlarla dolu

İZBAŞ’ta, tapusu hemen teslim edilmek üzere bina- arsa temin edilebildiğini söyleyen Eyüp Sevimli, tapulu bina ve arsa temininin bölgenin tercih edilmesinde önemli bir avantaj olduğunu ifade etti.

Depoculuk hizmetlerinin lojistik avantajlarla birlikte uygun koşullarda sunulduğunu söyleyen Sevimli, şöyle konuştu: “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile profesyonel sağlık hizmetleri ve tecrübeli iş ve işçi güvenliği hizmetleri tedarik edilebiliyor. Elektrik ve doğalgaz altyapımız tamamlandı. Elektrik işletmesinin İZBAŞ bünyesinde olması acil çözümler geliştirilebilmesine olanak sağlıyor. Deri İhtisas Gümrüğü olma avantajı var. Bölgede deri ve kimya endüstrisi için 9 bin metreküp kapasiteli modern atık su arıtma tesisi ile düzenli depolama alanı mevcut. Bölgedeki uygun özellikteki katı atıklar İZBAŞ tarafından toplanıyor. İZBAŞ Solar Çamur Kurutma Tesisi 2016 sonu itibariyle tamamlanarak devreye alındı. Bölgemiz, atıklı çalışan sektörler için avantajlıdır.”