İzmir Serbest Bölgesi, pandemi öncesine göre yüzde 18 büyüdü

 

DUYGU GÖKSU

İZMİR – Bu yılı 850 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kapatacağı öngörülen İZBAŞ, 2019’a oranla 2021 yılında yüzde 18 büyüdü. 843 bin 950 metrekaresi dolu olmak üzere, 1 milyon 97 bin metrekarelik sanayi parseli bulunan ve yıl sonuna kadar 6 firmanın daha yatırım yapacağı bölgede 244 firma bulunuyor. Yeni yatırımların önünü açmak için bölgeyi büyütme çalışmaları olduğunu söyleyen İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, İZBAŞ’ın limanlara yakınlığı ve diğer avantajlarını paylaşırken, bölgeye gelen yolun tek yönlü çift gidiş geliş olması halinde hem hali hazır yatırımcıların daha rahat edeceğini ve yeni yatırımları daha fazla çekebileceklerini vurguladı.


Üretim faaliyetinde bulunan 95 firmayla bölgenin üretimde öne çıktığını ifade eden Sevimli, “2021 Nisan ayında 4 bin 588 olan istihdam 6 ayda yüzde 5 artışla Eylül’de 4 bin 813 oldu. Yatırım için bekleyen 139 bin 605 metrekarelik alanda yapılacak yeni yatırımlarla bu sayılar daha artacak. Nisan ayından itibaren 5 yeni firma bölgede faaliyete başladı. 6 firma yatırım yapmak üzere çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de Avusturalyalı bir katamaran firması. Yılsonunda yatırımların gerçekleşmiş olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.


Büyük hacimli ürünlerin taşınması için Seyrek’ten bölgeye çift şeritli yol yapılması gerektiğini aktaran Sevimli, “Karayolları Genel Müdürlüğüne yol projemizi ilettik. İhale gerçekleştirildi, bütçe kısmı kaldı. Seyrek nüfusu üç misline çıktı, 16 km’lik yol üzerinde 2 lise ve 1 üniversite var. Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi ve bakanlıklar yolumuzla ilgili 2022 bütçesinde ödenek ayrılması çalışmalarıyla ilgileniyorlar. Şu anda en önemli konumuz bu. Bölgemiz her şeyden önce konumu itibariyle değerli. Alsancak ve Aliağa limanlarının tam ortasında, eşit mesafede ve yakın, elektrik ve su alt yapımız, arıtma tesisimiz sağlıklı çalışıyor. Arıtma tesisimizin kapasitesi, gelecek yatırımlar için de oldukça uygun. Bölgemizi diğer serbest bölgelerden ayıran en önemli özellik ise diğer bir çok bölgede kiralama yoluyla yatırım yapılırken, bizde arsa tapularının veriliyor olması ve yatırım yapılan mülklerin yatırımcıya ait olması” dedi.


Bölgenin daha teknik ve teknolojik yatırımlar için tercih edilen bir yer olması için çalıştıklarını ifade eden Sevimli, “Son dönemde İZBAŞ’a medikal, gıda, ayakkabı sektöründeki firmalar da girdi. Rüzgar türbinleri için kanat üretim fabrikasının 3 binin üzerinde istihdamı var. Bölge, bu teknik insan gücünü çekebilme başarısını gösterdi. Önceleri şehre uzak kalan bölgemiz Şehrin bize doğru büyümesiyle merkeze yakınlaştı. Bu durum ulaşımın ve dolayısıyla istihdamın kolaylaşmasını sağladı “ ifadelerini kullandı.