İZBAŞ Paydaşlarıyla Buluştu

İZBAŞ 2019 Etkinliği içinde gerçekleşen toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, “2016'da 208 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2017’de yüzde 68 artış ile 351 milyon dolara yükseldi. Bu artış oranıyla 2017’de Türkiye’deki tüm serbest bölgeler arasında birinci olduk. 2018'de ise yüzde 40 artışla 500 milyon dolara yaklaştık. Bu yılın ilk 6 ayına baktığımızda geçen yıla göre yüzde 50 oranında bir büyüme yaşadık. Bizim öngörümüz 2019'da yüzde 30 büyüyerek 650 milyon dolar ticaret hacmine ulaşmaktı ancak 700 milyon doları bulacağımızı düşünüyoruz." dedi.

Büyümenin istihdama da doğrudan katkı sağladığına değinen Sevimli, "Bölgemizin istihdamı 3 yıl içinde yüzde 111 arttı. İzmir ve özellikle Menemen çevresindeki vatandaşlarımıza yeni iş imkânları sağlamaya vesile olmaktan mutluyuz; yapımı süren tesislerin devreye girmesiyle, ticaret hacmimizde ve paralel olarak istihdamda daha da etkili yükselişlerin yaşanacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, İZBAŞ İzmir Serbest Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, 885.500 dolarlık bir yatırımla, çift kademeli Biyolojik Arıtma sistemine ve difüzörlü havalandırmaya geçerek; komşu Villakent sakinleriyle sorun oluşturan koku problemini kesin olarak çözdüklerini belirtti.

Arıtma Tesisi işlettikleri sürede koku sorununu çözemeden geçen zaman boyunca; Villakent sakinlerine verdikleri rahatsızlık için özür dileyen SEVİMLİ, “Bugün gelinen noktada Villakent’den kamuoyu önünde takdir görerek, teşekkür edilen taraf olmak ulaşmak istediğimiz sonuçtu.  Bu sonucu almamız için gerekli değişimleri yapma sırasında bize karşı gösterdikleri anlayış ve duydukları güven dolayısıyla Villakent Elele Derneği Başkan ile Yöneticilerine ve Villakent sakinlerine asıl biz teşekkür ederiz” dedi.

Elektrik altyapısının 3.5 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen yenilendiğini aktaran Sevimli, “Çift kaynaktan beslenen, SCADA sistemi ile bilgisayar denetiminde 24 saat aralıksız kontrol ve denetim sağlayabildiğimiz bir sistem kurduk. Yeni sistemle olası bir arıza halinde, sadece sorunlu bölgeyi izole ederek, diğer kullanıcılarımıza kesintisiz enerji dağıtımına devam edebileceğiz. Yeni nesil Enerji Dağıtım Sistemimiz ile Türkiye’deki serbest bölgeler içinde ilk olmaktan mutluyuz.” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Villakent Elele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Bakkal “İZBAŞ Yönetimi, Atıksu Arıtma Tesisi’nden kaynaklı kokunun giderilmesi için yeni bir projeye başladıklarını derneğimize iletmiş; uygulamayı düşündükleri yeni arıtma tesisi projesini önce bizlere paylaşmış ve sorularımızı proje üzerinde gerekçeleriyle, ayrıntılı olarak yanıtlamıştır” dedi.

İZBAŞ yetkililerinin, süreç içinde kendilerine sahada inceleme imkânı sağladıklarını belirten BAKKAL; bu açık işbirliği anlayışından ve misafirperverlikten dolayı İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Eyüp SEVİMLİ ve İZBAŞ yetkililerine teşekkür etti.

Projenin süratle ilerleyişinin kendilerini memnun edip heyecanlandırdığını söyleyen Kamuran BAKKAL; “Şu anda arıtmadan gelen kokunun önlenmiş olması mahalle sakinlerine huzurlu ve kaliteli bir yaşam sunmuştur” dedi.