İZBAŞ, çift şeritte büyüme yolculuğuna çıkacak

 

Dünya Gazetesi - DUYGU GÖKSU

Yılın ilk 9 ayında gerçekleşen 606 milyon 575 bin dolarlık ticaret hacmi ile yılsonunu 850 milyon dolarla kapatacağı öngörülen İZBAŞ, 2019 yılına oranla 2021 yılında yüzde 18 büyüdü. 843 bin 950 metrekaresi dolu olmak üzere, 1 milyon 97 bin metrekarelik sanayi parseli bulunan ve yılsonuna kadar 6 firmanın daha yatırım yapacağı bölgede 244 firma bulunuyor. Yeni yatırımların önünü açmak için bölgeye yeni sanayi parselleri ekleyeceklerini söyleyen İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, limanlara yakınlığı ve diğer avantajlarının yanı sıra bölgenin yol sorunu olduğunu belirtti. Sevimli, üretimin ön planda olduğu bölgeye yeni yatırımcıları çekmek için çift şeritli yolun yapılmasının önemine dikkat çekti.

İZBAŞ’ın yatırımcılarının içerisinde 95 üretim yapan firmayla üretimde öne çıktığını ifade eden Sevimli, “2021 Nisan ayında 4 bin 588 olan istihdam 6 ayda yüzde 5 artışla Eylül’de 4 bin 813 oldu. Yatırım için bekleyen 139 bin 605 metrekarelik alanda yapılacak yeni yatırımlarla her geçen gün istihdam artacak. 2021 Eylül sonu itibariyle 606 milyon 575 bin dolar olan ticaret hacmimizin yılsonu itibariyle 850 milyon dolara çıkabileceğini düşünüyoruz. 2020’de yüzde 5’lik bir düşüş vardı. Pandemi şartlarından dolayı 2019 yılını esas alıyor ve yüzde 18 büyüdüğümüzü görüyoruz. Ayrıca, rakamlarımızdaki en büyük pay üretimden geliyor. Nisan ayından itibaren 5 firma yeni yatırımcı olarak bölgede faaliyete başladı. 6 firma da bölgede yatırım yapmak üzere çalışmalara başladı. Bunlardan bir tanesi de Avusturalyalı bir katamaran firması. Yılsonunda yatırımların gerçekleşmiş olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Büyük hacimli ürünlerin taşınması için Seyrek’ten bölgeye çift şeritli yol yapılması gerektiğini aktaran Sevimli, “Karayolları Genel Müdürlüğüne yol projemizi ilettik. Projenin ihalesi gerçekleştirildi, bütçe kısmı kaldı. Seyrek nüfusu üç misline çıktı. Yol projesi ile birlikte yatırımcıların da bölgemize daha rahat bir şekilde geleceğini düşünüyoruz. İZBAŞ’ın her şeyden önce konumu itibariyle değerli olduğunu vurgulayan Sevimli, “Limanlara yakınlığı bölgemizin en önemli özelliği. Bunun dışında elektrik, su alt yapımız, arıtma tesisimiz sağlıklı çalışıyor. Arıtma tesisimizin kapasitesi, bundan sonra gelecek yatırımlar için de oldukça uygun. Öte yandan bölgemizi diğer serbest bölgelerden ayıran en önemli özelliği, diğer bölgelerde kiralama yoluyla yatırım yapılırken, bizde arsaların özel olması” dedi. Her yılın İZBAŞ için büyüme yılı olduğunu söyleyen Sevimli, “Bölgemiz büyüdükçe yatırımcı sayımız da artacak. Bölgemizin, daha teknik ve teknolojik yatırımlar için tercih edilen bir yer olması için çalışıyoruz. Son dönemde İZBAŞ’a medikal, gıda, ayakkabı sektöründeki firmalar da girdi. TPI’ın kanat üretim fabrikasının 3 binin üzerinde istihdamı var. Bölge, bu istihdamı buraya çekebilmek başarısını göstermiş. Başlarda burası uzak bir bölge olarak görülse de, zamanla şehirle bütünleşti” ifadelerini kullandı.