İlk Dört Ayda Bölgenin Ticaret Hacminde %50 Artış

Son yıllarda büyümesini aralıksız olarak sürdüren İzmir Serbest Bölgesi, bu yılın ilk 4 ayında da ticaret hacmini yüzde 50 artırmayı başardı. Geçen sene Ocak-Nisan döneminde 139 milyon dolarlık ticaret hacminin gerçekleştiği bölge, bu yıl aynı dönemde 209 milyon dolara ulaştı.

Ülke ekonomisinin son yıllarda yaşadığı krizlerin tam tersi yönünde güzel bir dönem geçirdiklerini dile getiren İZBAŞ (İzmir Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, “Son 5 senedir ciddi miktarlarda yatırım aldık ve almaya devam ediyoruz.  Son dönemdeki büyük yatırımlardan biri Solufert firması tarafından kurulan gübre tesisi oldu. Yatırımı süren bu tesis yaklaşık 60 bin metrekare alanda yapılıyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla alana ihtiyaçları olacak. Projeyi, başlangıç planlarının 3 katına çıkardılar. Tesis etap etap devreye girecek. Bildiğiniz gibi, rüzgar tribün kanadı üretiminde dünyanın en büyük firmalarından biri olan TPI da yatırım için Bölgemizi seçip kısa sürede üretime başlamıştı. TPI gibi firmaların İZBAŞ’ı seçmesi bölgemizin cazibesini de artırdı. Çünkü bu tür büyük yatırımlar ve markalar, peşinden başka yatırımları da getiriyor. Ardından Bakioğlu Holding kuruluşlarından Bareks, Bölgemizde bir tesis kurdu” diye konuştu.

Son 4 aydır da çok sayıda yatırımcı ile görüştüklerini belirten Sevimli,  “Söz konusu yatırımların da etkisiyle 2016’dan beri bölgemizin performansı, yükselen bir seyir izliyor. 2016’da 208 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2017’de yüzde 68 artış ile 351 milyon dolara yükseldi. Bu artış oranıyla 2017’de Türkiye’deki tüm serbest bölgeler arasında birinci olduk. 2018’de yüzde 40 artışla ticaret hacmimizi 491 milyon dolara yükselttik. Bu sene yüzde 30 artışla 650 milyon dolarlık hacmi hedefliyoruz. İlk 4 ayda hedeflerimizin önünde gidiyoruz. Geçen yılın ilk 4 ayında 139 milyon dolar olan toplam ticaret hacmimiz, bu yılın ilk 4 ayında 209 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yüzde 50 dolayında bir büyüme yakaladık. Yıl sonunda hedefimizi aşabiliriz. Ticaret hacmimizde esas büyük artışın, yapımı süren tesislerin devreye girmesiyle yaşanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bölgedeki istihdamda da ticaret hacmi paralelinde bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayan Eyüp Sevimli, “2016’da bölgede bin 658 kişi çalışırken, bu rakam 2017’de 2 bin 39’a, 2018’de ise 3 bin 498’e yükseldi. Hem ticaret hacmi, hem de istihdam artışlarında yeni kurulan tesislerin büyük payı var. Bu firmalar bölgeye ilk geldiklerinde koydukları hedeflerin önüne geçtiler. 800 kişilik istihdam sağlayacağı bilgisini veren TPI firmasının çalışan sayısı 2 bine yaklaştı. Tesiste yapımı süren 4. faz devreye alındığında bu rakam daha da artacak. 100 kişiye istihdam sağlayacağını söyleyen kimya firması ise bu rakamı 600’e çıkardı” diye konuştu.

2018 yıl sonu rakamlarına göre bölgede 145’i yerli, 16’sı yabancı, 12’si yerli-yabancı ortaklı olmak üzere 173 firmanın faaliyet gösterdiğini anlatan Sevimli, “Önümüzdeki dönemde büyük yatırımlar ve büyük parsel talepleri söz konusu olursa genişleme planlarını devreye alabiliriz.” dedi.

İzmir Serbest Bölgesi’nin kendi kabuğunda sakin bir şekilde büyüdüğünü ifade eden Sevimli, “O sakinlik yine var ama daha bereketli, kendi içinde çevrilebilir, geleceğe daha güzel bakabilen ve altyapısını geliştiren bir bölgeyiz. Burada işleyen bir sistemin olması lazım. Yatırımı yapmakla iş bitmiyor. Önemli olan canlılığın üretimle devam etmesi. Ne kadar çok üretim yapılır, kapımızdan ne kadar çok giriş çıkış olursa bizim mutluluğumuz o kadar artar. Çünkü bizim serbest bölgeyi işletirken elimizin güçlü olması, burada ne kadar çok tesisin çalıştığına, üretim miktarına ve ne kadar çok istihdam sağlandığına bağlı.  Buradaki firmalara yemek veriyoruz, enerjilerini sağlıyoruz, atık sularını değerlendiriyoruz, belediyecilik hizmetlerini sunuyoruz. Bütün bunlar bir gelir yaratıyor; bu da yatırım ve altyapı olarak serbest bölgeye geri dönüyor. Biz ortaklık yapımızla diğer serbest bölgelerden ayrılıyoruz. Burası OSB gibi işleyen bir serbest bölge; buradaki parsel sahiplerinin büyük kısmı aynı zamanda İZBAŞ’ın da ortağı” diye konuştu.

İzmir Serbest Bölgesi’nin deri üreticileri kooperatifi olarak kurulduğunu, sonrasında serbest bölge haline geldiğini hatırlatan Sevimli, “Bundan ötürü diğer bölgelerden farklı olarak yatırımcılara tapu verebiliyoruz. Diğer serbest bölgelerde yatırımcılar kiracıyken, burada tesislerine sahip olabiliyorlar. Ayrıca son derece düzgün bir altyapıya sahibiz. Lokasyonumuz çok avantajlı. Bölgemizdeki parsel fiyatları ise diğer üretim üslerinden çok daha ekonomik” dedi.

İZBAŞ olarak yatırımcıya düzgün bir altyapı hizmeti vermek için son dönemde ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getiren Sevimli, “Geçtiğimiz günlerde elektrik altyapısını 3.5 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen yeniledik. Son teknoloji ile donatılmış, çift bara enerji girişli, kapalı devre, SCADA ve otomasyonu tamamlanmış yeni bir elektrik dağıtım şebekesi kurduk. Bu, Türkiye’deki serbest bölgeler içinde bir ilk olma özelliğine sahip. Buradan kullanıcılara kesintisiz ve kaliteli bir şekilde dağıtım yapacağız. Proje kapsamında 400 adet yeni aydınlatma direği, 50 bin metre yüksek ve alçak gerilim kablosu, 10 bin metre SCADA fiber kablo ve 18 adet yeni trafo binası kurduk.  Bölgemizdeki telefon ve internet hizmetlerinin iyileştirilmesi için de fiber optik altyapı kurulumunu tamamlayarak Metro Ethernet hizmetini tüm kullanıcılara ulaştırdık.” diye konuştu.