“2021’e olumlu bakmak için iyi sebepler var”

2020 yılı birçok olumsuzluğun bir arada yaşandığı bir yıl olarak geride kaldı. Tıp insanı olmadığım için öncesinde karşılaşmadığım bir kelimeyi çokça telaffuz ettik PANDEMİ. Küçücük bir virüsün dünyayı dize getirdiğini izledik. Ekonomi durdu, hayat durdu. Hastalık çok yakınlarımıza kadar geldi ve sevdiğimiz insanları vakitsiz olarak bizden aldı. Birçok iş kolu (sektör) bundan çok olumsuz etkilendi. İnsanlarımız işsiz kaldı.

Aslında ekonomimiz pandemiden öncede hastaydı. 2018 Ağustos ayında döviz ölçüsüzce yükseldiğinde virüsü kapmıştı. Sonrasında 2019 yılı ateş düşürücülerle ateşinin düşük tutulması sağlanmaya çalışıldı ama hastalığı iyi edecek ilaç kullanılmadığında bu önlemler ancak bir süre durdurmayı sağlayabiliyor. Bu süre içinde ekonominin kitabı yeniden yazılmaya çalışıldı. İhracatımız ithalatımızı karşılayamazken dövize bağlı olmayan bir ekonomi peşinde koştuk. Neyse ki yılın sonuna yaklaşırken bundan dönüldü ve ekonomi yönetimi değişti. Böylelikle son günlerde devamlı artmakta olan döviz seviyesi biraz duraksadı. Ancak dengeli bir ekonomi sadece ekonomi yöneticilerinin hareketlerine ve kararlarına bağlı değil maalesef. Ekonomideki doğru kararlarla birlikte hukuksal reformların yapılması ve UYGULANMASI gerekli. Bir hukuk devleti ile yönetiliyor olmamız ve hukuk kurallarının herkese eşit olarak uygulanıyor olması, şeffaf devlet anlayışı, komşularımızla iyi ilişkiler ekonomik istikrarı sağlama ve yatırım ortamını iyileştirme yönünde olmazsa olmazlar.

Ekonomi yönetimindeki değişiklikle alınan olumlu sinyaller yukarıda saydığımız konularla ilgili adım atıyor olmak ve adım atacağına inandırmakla bile ivme kazanacaktır. Olumlu sinyallerle 2020'yi bitirmiş olmak 2021'e olumlu bakmak için iyi bir sebep.

İzmir olarak bir deprem gerçeğiyle karşı karşıya kaldık 2020'de. Bir kez daha depremin yanlış yapılar ve yapılanma sebebiyle çok zarar verdiğini gördük. Ancak İzmir’li olarak sevginin, insanlığın, dayanışmanın güzelliğini yaşayarak geleceğe umutla bakmayı deneyimledik. Bu sınavda hemşehrilik, insanlık ve yönetim sınıfı geçti. Bu güzel hisler depremin yarattığı acıları bir nebze azalttı.

Yine İzmir özelinde odalarımız, meslek örgütlerimiz birlikte çalışma inisiyatifini hayata geçirdiler ve 2020 bu birlikte çalışmanın ilk meyvelerini aldığımız yıl oldu. Tarım organize bölgelerimiz ve İz-Q inovasyon merkezimizin ne kadar önemli girişimler olduğunu önümüzdeki yıllarda hep beraber yaşayıp göreceğiz. Başkanlarımıza bu birlikte çalışma inisiyatifi dolayısıyla sonsuz teşekkürler.

İzmir Serbest Bölgesine gelince, bölgemiz yatırım almaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Geçmişte deri sektörüne hizmet eden binalar el değiştirerek yeni yatırımcılarla değişik sanayilerin alt yapısını oluşturarak üretim ve katma değer yaratmaya başladılar. Yılın ilk 4 ayında büyüme trendi pandemi ile birlikte şirketlerimizin çalışanlarının yaşadıkları hastalıklar, pandemi ortamında çalışmanın yarattığı kısıtlar dolayısıyla biraz düştü ve 2020'yi %6 lık bir küçülmeyle tamamladık.

2021'de üretime başlayacak büyük bir yatırımcımız ve yine üretimlerinde artışa gidecek yatırımcılarımız dolayısıyla 2019'a göre en az %20 2020'ye göre %28 büyüyeceğimizi öngörüyoruz.

2021'in Aşıyla birlikte Pandeminin hız keserek sona erdiğini gördüğümüz yapısal reformların hayata geçtiği sağlıklı ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum.